Skip links

Popüler Diyetler

Son zamanlarda televizyondan, sosyal paylaşım sitelerinden, internetten veya yakın çevrenizden sıklıkla duyduğunuz kısa sürede çok daha fazla ağırlık kaybetme düşüncesiyle sağlığınıza ne denli zarar vereceğinizi düşünmeden uyguladığınız popüler diyetler..
Dukan Diyeti, Şok Diyetler, Detoks Diyetleri, Kan Grubu Diyeti, Alkali Diyet, İsveç Diyeti, Glisemik İndeks Diyeti, Akdeniz Diyeti diyerek uzayıp giden bir liste..

Diyetlerin içeriğine baktığınızda ise çoğunluğu tek tip beslenmeyi baz alır. Oysa ki biliyoruz ki bedenimizin her besin grubuna ihtiyacı var. Eğer bu diyetlerden birini uygulamayı düşünüyorsanız öncelikle hangi beslenme tipinin size uygun olup olmayacağını anlamanız ve sağlınızı riske atmadığınızdan emin olmak için mutlaka bir beslenme uzmanına danışmanız gerekir.

Bu popüler diyetleri uygulayan bireylerin kısa sürede ne kadar çok kilo verdiğini mutlaka duyuyor, okuyor veya görüyorsunuzdur. Günlük beslenmenizden tek bir besin öğesini çıkardığınızı düşünün. Karbonhidratı, Proteini veya Yağı. İster istemez kilo verirsiniz. Unuttuğunuz nokta ise bedeninizin karbonhidrata da yağa da, proteine de, vitamin ve minerallere de, suya da ihtiyacı var. Hepsinin insan vücudunda ayrı ayrı görevleri var. Birinin eksikliği veya gerektiğinden fazla alınması sağlığınızda birçok rahatsızlığa neden olabilir. Şikayetler yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, kansızlık, konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, ishal, kabızlık, bulantı, kusma, saç dökülmesi, tırnaklarda çabuk kırılma gibi durumlarla başlar. Daha da ilerleyen zamanlarda ise Kan Şekerinde düzensizlik, Kardiyovasküler Hastalıklar, Safra Taşları, Böbrek Hastalıkları, Osteoporoz, Karaciğer Hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu diyetlerin bilinçsiz bir şekilde yapılması aynı zamanda kişiyi psikolojik olarak da etkilemektedir. Sık sık tekrarlanan düşük kalorili bu diyetler özellikle gençlerde daha sık görülen yeme bozukluklarının (anoreksia nervosa ve bulimia nervosa) ortaya çıkmasına neden olabilir.

Aynı zamanda bu kişilerde verdikleri kiloları aynı hızda ve misliyle geri almayı sağlayan Yo-Yo etkisi diye adlandırdığımız bir durum ile karşılaşırız. İnsan vücudu boşlukları doldurmak ister ve eninde sonunda sizde tekrar eski yeme düzenine döndüğünüzde aynı hızda verdiğiniz kiloları almaya başlarsınız. Bu durum bir kısır döngüye yol açarak ilerleyen zamanlarda kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vermesine de engel olur.

Her besin grubundan yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmek, hem sağlığınızı korumanız hem de kalıcı bir şekilde kilo vermeniz açısından size yardımcı olacaktır.

Unutmayın hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu tarz diyetler kendinizden ve sağlığınızdan önemli değil. Gelin sizde bir beslenme uzmanından destek alarak kendiniz için en uygun beslenme programını öğrenip bunu yaşam stiliniz haline getirin.

Diyetisyen Havva Kılınç

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.