Skip links

Kulak Burun Boğaz (KBB)

Kulak, burun, boğaz, boyun ve baş bölgesinde meydana gelen hastalıkları inceleyen, teşhis koyan, tedavi eden ve araştıran tıp dalına Kulak Burun Boğaz adı verilmektedir.. 

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları olarak isimlendiren alanın kapsamı oldukça geniştir. Basit bir grip enfeksiyonunun iyileştirilmesi de solunum yollarını tıkayan burun içi yapıların düzeltilmesi de KBB’nin alanına girmektedir.

Bahçeşehir Loca Tıp Merkezi olarak KBB kliniğimize gelen hastaların detaylı bir şekilde tetkiklerini yaparak sorunlarını en kısa zamanda ve en doğru şekilde çözmeyi amaçlıyoruz. 

Fonksiyonel Burun Ameliyatları
Burun ameliyatları kozmetik amaçlı ya da fizyolojik sorunların giderilmesi için yapılabilir. Kişinin sağlıklı solunum yapmasını engelleyen sorunlar fonksiyonel burun ameliyatları ile ortadan kaldırılır. Rinoplasti, Septorinoplasi, Konka ameliyatı, Septum deviasyonu gibi operasyonlar solunumu iyileştirmeye yöneliktir ve fonksiyonel burun ameliyatı sınıflandırmasında yer alır.

Septoplasti (Septum Deviasyonu Ameliyatı)
Doğuştan ya da sonradan meydana gelen travmalar sonucunda burun boşluğunda bulunan kemik ve kıkırdakların şeklinin bozulup solunumu engellemesi durumunda burun boşluğunun anatomik olarak düzeltilip nefes sorunlarının çözülmesi için gerçekleştirilen operasyona “septoplasti” adı verilir.

Termal Welding Yöntemi ile Geniz Eti, Bademcik, Kulağa Tüp Takılması
Teknolojinin ilerlemesi ağrısız ve bıçaksız olarak nitelendirilen tedavi yöntemlerini de ortaya çıkarmıştır. Özellikle çocuklarda uygulanan geniz eti, bademcik ve kulağa tüp takılması operasyonları Termal Welding yöntemi ile yapılmaktadır. Termal enerjinin kullanıldığı bu tedavi yönteminde iyileşme süresi oldukça kısa olmakla beraber operasyon sonrası çekilen acılar da minimize edilmektedir.

Horlama ve Uyku Apnesi Cerrahisi
Horlama ve uyku apnesi hastalıkları birbiriyle karıştırılsa da aslına bakılırsa farklı kavramlardır. Uyku apnesi, solunum yollarının tıkanması sonucu uyku sırasında nefes alamama problemi olarak tanımlanabilir ve ölümcül özellik taşır. Bunun yanı sıra horlama ise tek başına bir hastalık olmaktan ziyade daralan solunum yollarının açılmaya başlamasıyla nefesin boğaz kaslarını titretmesi sonucu açığa çıkan sestir. Hem hastaların hem de yakınlarının uyku problemlerini arttıran ve hayat kalitelerini azaltan horlama ve uyku apnesi sorunları tedavi edilebilir.

Dil köküne yönelik ameliyatlar, fonksiyonel burun ameliyatları, ağız anatomisini değiştiren operasyonlar cerrahi yöntemler olarak devreye alınır. Horlama ve uyku apnesi cerrahisinde ön plana çıkan ve lazer teknolojisinin kullanıldığı UPPP yöntemi ile bademcik, küçük dil ve yumuşak damağa bağlı sorunlarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Burun Etlerine Radyo Frekans Uygulaması (Alt konkaya RF)
Burun tıkanıklığına neden olup solunumu engelleyen faktörler arasında yer alan burun etlerinin büyümesi problemi radyo frekans uygulamaları ile çözümlenmektedir. Konka hipertrofisinin diğer bir deyişle burun etlerinin büyümesinin radyo frekans uygulamasıyla kısa sürede ve hassas bir şekilde küçültülmesi mümkündür.

Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS)
İlaç tedavisiyle iyileşmeyen kronik sinüzit hastalarının solunumlarını iyileştirmek ve hayat kalitelerini arttırmak için endoskopik sinüs cerrahisi uygulanmaktadır. Bu operasyon sırasında sinüslerdeki drenaj yollarının işlevselliği arttırılır, kanalları tıkayan kemikler ve mukozalar fiber optik teleskoplar kullanılarak temizlenir.

Ses Tellerinin Biyopsi, Nodül, Kist, Polip, Ödem Cerrahisi (Laringoskopi, MLS)
Kişilerin seslerindeki farklılaşmaların, çatallanma, kısılma, titreşim gibi sorunların nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Detaylı tetkikler sonucunda ses kısılmasına neden olan faktörler belirlenince tedaviler uygulanır. Ses teli muayenelerinin detaylı yapılması gerektiği durumlarda laringoskopi adı verilen bir alet kullanılır.

Larenksin ve Boyundaki Lenf Bezlerinin Çıkarılması (Larenjektomi, Boyun Diseksiyonu)
Gırtlak ve boyun bölgesinde meydana gelen kanserli hücrelerin temizlenmesi için KBB uzmanlarının cerrahi yöntemlere başvurması gerekebilir. Özellikle kanserli hücreler lenf bezlerine yayıldıysa ilerlemeyi durdurmak için tümörle birlikte lenf bezleri çıkarılır. Lenf bezlerinin yağ dokuları ile birlikte çıkarılması işlemine boyun diseksiyonu denir.

Ses tellerinde bir sorun olduğu takdirde ise aynı işlem gırtlak için uygulanır. Larenjektomi ameliyatları ile gırtlak çıkarılır ve kişinin yemek borusundaki ses telleri kullanması için operasyon gerçekleştirilir.

Kulak Zarının Onarımı (Timpanoplasti)
Orta kulak ve mastoid kemikte biriken; işitmeyi engelleyen iltihabın temizlenerek kulak zarının yeniden yapılandırıldığı ameliyatlar timpanoplasti olarak adlandırılır. Timpanoplasti ameliyatları lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatın yöntemini hastanın sağlık durumu belirlemektedir.

Orta Kulak Ameliyatı (Mastoidektomi, Timpanomastoidektomi)
Orta kulak iltihaplarının kronikleşmesi işitme problemlerine yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu nedenle tekrarlayan ve ilaçla tedavi edilemeyen orta kulak iltihaplarının tek çözümü cerrahi operasyonlardır. Mastoid kemiğine yerleşen iltihap temizlenir ve operasyon bitirilirse “Mastoidektomi”; mastoid kemik içine yerleşen iltihap temizlenir ve aynı zamanda kulak zarı yapılandırılırsa “Timpanomastoidektomi” operasyonu olarak isimlendirilir.

Kulak Önü Tükürük Bezi Ameliyatı (Parotidektomi)
Parotit yani kulak altı tükürük bezinin çıkarıldığı operasyonlara “parotidektomi” adı verilir. Bu operasyon sırasında tükürük bezinin bir kısmı da tamamı da çıkarılabilir; operasyonun kapsamını hastanın sağlık durumu belirleyecek ve tümörlerin boyutu tedavi sürecini şekillendirecektir.

Çene Altı Tükürük Bezi Ameliyatı (Submandibulerglandeksizyonu)
Tümör ve kronik iltihapların yerleştirmesi durumunda çenenin altında bulunan tükürük bezlerinin çıkarılması gerekebilir. Küçük bir kesi atılarak yapılan ameliyat genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Endoskopik Dakriosistorinostomi (Endoskopik Gözyaşı Kese Ameliyatı)
Göz yaşı keselerinde ve gözyaşı kanallarında enfeksiyon, yapışıklık ve taş oluşması neticesinde gözyaşı kanalları tıkanır. Bu tıkanıklığın tedavisi cerrahi yöntemlerle mümkündür. Endoskopik Dakriosistorinostomi yönteminde burun içerisinden gözyaşı kesesine ulaşılır ve bağlantı oluşturularak hastaların şikayetleri ortadan kaldırılır.

Alt ve Üst Çene Kırıklarının Onarımı (Mandibula ve Maksilla Fraktür Onarımı)
Çene kırıklarının onarılması konuşma, yemek yeme gibi temel eylemlerin yeniden yapılmasını mümkün hale getirir. Alt ve üst çene kırıklarının onarılması sırasında uzmanların deneyimi, yeteneği tedavi sürecinin başarısını arttıracaktır.

Yüz ve Boyundan İyi ya da Kötü Huylu Kitlelerin Çıkarılması, Estetik Olarak Onarımı
KBB kliniklerinde yapılan ameliyatlardan biri de yüz ve boyun bölgesinde bulunan iyi ya da kötü huylu kitlelerin çıkarılmasıdır. Kitleler belirlendikten sonra gerçekleştirilen işlemler kişinin estetik görünümünü bozmadan gerçekleştirilmektedir.

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.