Skip links

Radyoloji

Tıbbi Görüntüleme Bölümü’nde uzman doktor ve teknikerlerin kontrolünde, ileri teknolojiye sahip cihazlarımızla; tüm direkt radyolojik tetkikler, mamografi ve ultrasonografi işlemleri yapılmaktadır. Dünya tıbbındaki en son gelişmeleri yakından takip eden Bahçeşehir Loca Tıp Merkezi, radyoloji merkezini ileri teknoloji sistemi ile yenileyerek hizmete sundu.

PACS (Tıbbi Görüntü Arşivleme ve İletişim) Sistemi

PACS sistemi radyolojide görüntü ve bilgi yönetim sistemedir. Bu sistem ile hekimler hastanın filmi çekilir çekilmez görüntülerine, hastane içinden ya da kendi ofislerinden ulaşabilmektedirler. Bu sistem etkin bilgi ve görüntü aktarımı sağlamanı yanı sıra hasta filmlerinin dijital ortamda arşivlenmesini ve yıllar sonra bile istendiğinde ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Bu yeni sistem hastaların kalın dosya ve film klasörleri ile hekimlere başvuru gerekliliğini ortadan kaldırmakta, tüm bilgi ve görüntü dolaşımı dijital ortamda bilgisayar ağı ile gerçekleştirilmektedir.

Direkt Radyolojik İncelemeler

Birimimizde tüm direkt radyoloji incelemeleri CR sistemler ile dijital olarak elde edilmektedir. Bu incelemeler uzman radyologların denetiminde ön lisans programlarında eğitim görmüş, deneyimli radyoteknologlar tarafından yapılmaktadır. İncelemeler acil tıbbi durumlarda anında raporlanmakta ya da klinisyen hekim derhal bilgilendirilmektedir.

Mamografi İncelemeleri

Meme görüntülemesinde yeni bir teknoloji olan Dijital Mamografi artık meme hastalıklarının teşhisinde ve meme kanseri taramasında temel tanı yöntemlerinden biridir. Klasik mamografiden farklı olarak, elektronik algılayıcılar kullanarak dijital ortamda görüntüler elde edilir. Daha sonra bu görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlerde incelenir. Büyütme, ölçüm ve kullanılan X-ışının dozuna bağlı olmadan kontrast ayarı gibi postprocessing işlemleri yapılabilir.
Radyasyon dozu klasik mamografiden daha düşüktür.
Görüntüler dijital ortamda arşivlenmekte ve dijital olarak aktarabilmektedir.

Ultrasonografi Ve Doppler Ultrasonografi İncelemeleri

Gelişmiş ultrasonografi cihazlarının sahip olduğu yüksek çözünürlük, görüntü kalitesinin mükemmeliyeti tanısal kolaylık sağlamaktadır. Son model ultrasonografi cihazlarımızla yenilenen bölümümüzde tüm ultrasonografik incelemeler yapılmaktadır. Karaciğer, safra kesesi, böbrekler gibi karın içi organların ultrasonografik tetkiklerin yanı sıra yüzeysel foku incelemeleri de yapılmaktadır (Örneğin; tiroid, meme vb.).

  • Bilgisayarlı Tomografi
  • Renkli Ultrason/2. Düzey Ultrason
  • Doppler USG
  • Direkt Röntgen
  • Dijital Mamografi
  • Görüntüleme Eşliğinde İnce İğne Biyopsi
Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.