Skip links

BOŞANDINIZ , PEKİ YA SONRA …

BOŞANDINIZ , PEKİ YA SONRA (YENİ HAYAT)…

Boşanmayı isteyen taraf olsanız da olmasanız da , bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmek çok kolay olmayabilir.

Beklediğine ulaşamamış olmak , hayal kırıklığı yaşamak  veya olumsuz bir sonuçla karşılaşmak duygusal olarak  sizi olumsuz etkileyecektir. Yaşam biçiminiz,  evlilik kararı aldığınız zaman nasıl hızla değiştiyse  bitirme kararı verildiğinde de hızla  değişmeye başlar. Bu değişime duygusal olarak uyum sağlamak , boşanmayı , artık  hayatların ayrı devam edeceğini ,  birlikte birşeyler paylaşılamayacağını  bilmek  içinizde bir boşluk veya acı hissi yaşamanıza neden olabilir.  Bu  zorlu duygular içerisindeyken   boşanma aşamasında  çok güçlü olmak ve herşeyin mükemmelce üstesinden gelmek  gibi yorucu  bir davranış süreci içerinde olmaya çalışmamalı, kendinize ve  zarar görmüş olan duygularınıza biraz daha zaman  ayırmalısınız.

Zaman ilerledikçe güçlü olmanız gerektiğini ,  kendiniz için , daha  iyi hissetmek için yeni şeyler planlamanız gerektiğini düşünmelisiniz tabi ki  ama bu düşünce sürecine geçene kadar biraz dinlenmeniz gerektiğinin farkında olmalısınız . Sonuçta olumlu duygularla başladığınız bir şey sonlanıyor  ve yaşadıklarınız sizi bir süre etkisi altına aldı. Bir işe girseniz, bir süre orada çalışsanız , zamanla o tempoya alıştıktan sonra  işten çıkarılsanız veya kendi isteğinizle ayrılsanız  duygusal olarak  az da olsa etkilenmenizi , beklenilen bir tepki olarak  değerlendirirken evlilik gibi yaşamda daha büyük anlamlar  ve paylaşımlar içeren bir sürecin sonlanmasında  duygusal olarak etkilenmeniz  normal bir süreç olarak değerlendirilir.

Duygusal etkilenme dereceniz , ilk zamanlarda biraz yüksekken zamanın iyileştirici gücü, kabullenme süreçleri ve ufak ufak oluşturulan yeni yaşam planlarıyla  yavaş yavaş  azalmaya başlayacaktır. Paylaşılan iyi ve kötü anılara, geçmişte yaşananların derecesine , evliliğinizin süresine  ve kişilik yapınıza bağlı olarak   bu süre değişkenlik gösterebilir.

Boşanma sonrası çok uzun süren üzüntüler ve yaşamın doğal akışından uzaklaşmalar ruh sağlığı açısından tehlikeli olarak algılanabilir. Bu durumlarda bir uzman desteğine başvurmanız süreci daha sağlıklı atlatmanızda size yardımcı olacaktır.

Hukuki olarak  ilerleyen süreçlerde duygusal olarak zorlandığınız durumlarda avukatınızdan da destek isteyebilir,  bu süreci daha zor atlatmanıza  neden olacak çatışmalardan uzak durmaya çalışmalısınız.

Çevrenizdeki kişilerin  size bu süreçte vereceği duygusal destek de önemlidir. Yaşadığınız duyguları onlarla paylaşabilir, paylaşmanın verdiği rahatlıkla , yalnız olmadığınızı ve şimdi yanınızda olmalarının size verdiği  güvenle kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz.  Fakat bu paylaşımların sıklıkla yaşanması  ve kafanızı karıştıracak bir nitelikte olmaya  başlaması sizi duygusal olarak olumsuz etkileyebilir.  Sizi seven veya yakından tanıdığını düşünen kişiler size  karşı hissettiği yakın duygularla farkında olmadan süreci ve duygularınızı  olumsuz etkileyebilir.  Evliliğiniz boşanma ile sonuçlansa da çevrenizdeki kişiler  yaşadıklarınızı tam olarak bilemeyebileceği için sizi yanlış yönlendirebilir.

Eger bir çocuk sahibiyseniz eski eşinizle ilgili olarak sizin veya çevrenizdeki kişilerin yapacağı olumsuz yorumlara tanık olmamasını sağlamanız çocuğunuzun psikolojisi açısından çok önemli. Bu dönemde çok güçlü olamayacağınızı bilsek de güçlü olamadığınız zamanlara çok fazla tanık olmamasını sağlamayı başarmalısınız. Üzüldüğünüzü veya eski eşinizin sizi üzdüğünü görmesi ebeveynleri ile hayat boyu kuracağı duygusal ilişkiye zarar verebilir. Kişilik  gelişimini olumsuz etkileyebilir. 

Tanık olacağı üzüntüleriniz , mutsuzluklarınız çocuğunuzda yaşı kaç olursa olsun sizi koruma duygusunu ortaya çıkarabilir. Bu duyguya  sahip olan birçok çocuk   yaşamına daha yorgun veya duygusal olarak zarar görmüş bir şekilde başlayabilir. Anne ve babası ayrılmış 5 yaşlarında bir çocuğun annesi ile birlikteyken acaba babam şimdi ne yiyordur , çamaşırlarını nasıl yıkıyordur  diye uykuya dalarken düşünmesinin  duygusal olarak onu ne kadar yorduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu durumlara sıklıkla raslayabiliyoruz.

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi ve psikolojisi açısından eski eşinizle belli dönemlerde iletişim kurmanız gerekecek.  Bu onun gereksinimleri  ve ileride içinde bulunacağı sosyal çevredeki  benlik algısı  açısından çok önemli. Her ne kadar ayrılmış olsanız da  anne baba olma rolünü kabullenerek  yaşamınıza devam etmelisiniz. Bunu başarabilen aileler var. Siz de başarabilirsiniz….

Boşanma  gerçekleştikten  sonra ruhunuzu ve bedeninizi  dinlendirdiniz. Zamanla  hayatınıza  duygusal olarak sizi yeniden heyecanlandırabilecek , güven duyabileceğiniz bir kişi girebilir. Bu kişinin çocuğunuzla gerekli iletişimi kurabilecek bir olgunluğa sahip olması çok önemlidir. Çocuğunuzun hayatında nasıl bir yerde olmalı, onunla nasıl bir iletişim kurmalı, nerelerde durmalı  bilebilmelidir. Bu dengenin nasıl kurulabileceği ile ilgili  bir uzman desteğini 2. evliliğiniz gerçekleşmeden , hatta çocuğunuzla henüz tanıştırmadan önce  almanız daha sağlıklı olacaktır.

Eski eşinizin hayatına duygusal olarak bir kişinin girdiğinin haberini alırsanız çocuğunuzu duygusal olarak korumaya devam etmek için , yanında olumsuz yorumlardan  kaçınmalı, bu yeni konu ile ilgili eski eşinizle çocuğunuz için dengeli bir iletişim kurmanız gerekirse gerekli olgunluğu göstermeye çalışmalısınız.

Mutlu günler  ..

Psikolog Eda Gökduman

www.edagokduman.com

 

Bu web sitesi, web deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır.